Сезон кліщів стартував

Кліщі є переносниками багатьох захворювань, серед яких кліщовий енцефаліт, кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), рикетсіози та інші інфекції.
Сезон активності іксодових кліщів починається у березні і зазвичай триває по листопад та має протягом року два виражених піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні.
 

Однак, як засвідчує досвід, кліщі можуть потрапити на людину у будь-який час дня і ночі, у будь-яку погоду. Це може відбутися під час прогулянок в парках, виїздах на відпочинок у ліс, а також проведення весняних робіт на дачних та присадибних ділянках . Особи, які за фахом вимушені перебувати у лісі (працівники лісового господарства, мисливці тощо), а з настанням сезону збору лікарських рослин, ягід та грибів, до групи ризику приєднуються всі, хто займається цим промислом. Тому не слід забувати, що необачне поводження на природі може призвести до негативних наслідків, а саме – до укусу кліща.
  Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко у шкіру. У цей час кліщ виділяє анестезуючу рідину, яка робить укус практично безболісним, тому людина може нічого не відчувати. 
  Лише згодом, як правило, через кілька годин виникає відчуття болю або дискомфорт у місці укусу. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб, і увесь цей час смоктати кров. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2-3 дні: у місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах. Із збільшенням тривалості присмоктування кліща, вірогідність зараження збільшується. 
     Що ж робити, якщо ви виявили кліща
  Якщо до тіла людини присмоктався кліщ, слід зняти його, як можна швидше. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.
  Якщо ж звернутись до лікаря немає можливості, видалення кліща проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, слід повільно його видалити разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити розчином йоду, спиртом і ретельно вимити руки з милом.
  Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд або поліетиленовий пакет, закрити та доставити в лабораторію на дослідження.
  Лабораторному дослідженню підлягають лише живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові у тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини. В лабораторії  ДУ «Житомирський обласний лабораторний центр МОЗ України» проводяться лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу, а також проводять діагностику методом ІФА для визначення у сироватці крові специфічних антитіл класу IgM та класу IgG у разі інфікування.
  Важливе застереження: якщо ви не змогли здати кліща на аналіз, спаліть його або залийте окропом! 
  Знищувати знятих кліщів, роздавлюючи їх пальцями, ні в якому разі не можна, так як при випадковому роздавлюванні кліща може статися зараження.
  Ризик зараження на хворобу Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз), інфекційного захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі, залежить від тривалості присмоктування кліща. 
  Якщо кліщ був на тілі менше доби - вірогідність інфікування досить мала, проте після третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше - 14 діб.
  Як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси під час прогулянок на природі:
 - Одягайтеся у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. 
 - Оглядайте себе та своїх близьких щогодини. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки нападником може бути і так звана німфа — молодий дуже маленький кліщ, який майже не має забарвлення.Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин і себе. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Вдома відразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів.
- Для захисту використовуйте репелент (акарицид) — спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу, та не забувайте використовувати його повторно.
- На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
- Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, та навіть кілька днів.
  Пам’ятайте — природа постійно приховує несподіванки, що не лише порадують, але й можуть бути небезпечними для вашого здоров’я.