Комахи. МОСКІТИ

Москіти комахи родини Psychectedee. Поширені переважно в тропіках і субтропіках та південних регіонах України. Відомо понад 600 видів москітів.
Морфологія. Дрібні двокрилі комахи, 1,5—3,5 мм завдовжки. Їхнє тіло вкрите волосками жовто-коричневого кольору. Голова невелика, спереду фасеткових очей розміщені шістнадцятичленисті довгі вусики. Хоботок колючо-сисного типу, до якого

прилягають 4-5-членисті щупальця. Крила широкі, вкриті волосками, у спокої підняті під кутом 40°. Черевце видовжене, сегментоване. Лапки довгі, закінчуються парою кігтиків
Цикл розвитку. Запліднені самки після кровосcання відкладають 50—70 яєць у нори гризунів, дулла дерев, вологі органічні рештки. Яйця видовжено-овальні, світлокоричневі, до 0,38 мм завдовжки. З них виходять черв'якоподібні чорні личинки, вкриті волосками, які чотири рази линяють і перетворюються на лялечок.
Москіти нападають на тварин і людей у сутінках. У пошуках тварин летять на відстань до 1,5 км. Укуси болючі, спричинюють свербіж, набряки, дерматити. Тяжко переносять укуси комах коні, собаки, птахи. Москіти є переносниками збудників лейшманіозів тварин і людей, мікоплазмозу кролів.
Профілактика та заходи боротьби. Проводять профілактичні заходи, спрямовані на обмеження місць виплодження гнусу: меліорацію заболочених земель, культурне освоєння пасовищ, будівництво гідротехнічних споруд. Тваринницькі ферми, літні табори для тварин будують подалі від боліт, заболочених лісів та кущів. Худобу випасають у той час, коли активність гнусу найменша. У відкритих загонах, на пасовищах розпалюють багаття, які виділяють багато диму і відлякують кровосисних комах.
Здійснюють дeлaрвацію водойм (знищення личинок гнусу у воді). Для цього розпилюють інсектицидні препарати за допомогою наземних засобів механізації (ДУК, ЛСД, ВДМ) та авіації. Ефективними є бактокуліцид,який вносять у водойми з розрахунку 0,5—2 л/га; дибром,
бутокс 200 мг/га; 40—50%-й сульфідофос 40—100 г/га; дифос — 10—50 г/га; байтекс 40—100 г/га.
Усі обробки водойм погоджують з місцев ими органами, санепідемстанцією, сповіщають населення через засоби масової інформації. Водойми, що мають рибогосподарське значення, інсектицидами не обробляють.
У години активності гнусу худобу утримують під навісами, в приміщеннях. Вікна і двері завішують антимоскітними сітками, мішковиною. Тварин обприскують розчинами, емульсіями, аерозолями інсектицидних препаратів або наносять їх на шкіру у вигляді пудр, мазей: бутокс, дельтокс, ектосан, неостомазан, неоцидол, себацил тощо. Для захисту коней від кровосисних комах застосовують інсектициди тривалої дії типу ТОП стоп-он, а для великої рогатої худоби — байофлай ПУР-он. Ефективним репелентом є ектосан-плюс (0,2 л на тварину), яким обробляють тварин один раз на 3-5 днів. Для собак і котів застосовують краплі аdvаntіх. Для всіх видів тварин забезпечує надійний захист середньотривалої дії (до тижня) комбінований репелентно- інсектицидний засіб ектосан-пудра, яким обпилюють волосяний покрив тварин.