Артрит у собаки

Собаки – не тільки найвідданіші і вірні істоти, але часто і найпозитивніші і рухливі. Але що робити, якщо патологічний стан суглобів обмежує їх активність, викликає біль і дискомфорт? Це відбувається, якщо розвивається артрит у собак – запалення в суглобової тканини, через якого кінцівки не можуть повноцінно рухатися.
Типи артриту
Зовсім недавно фахівці і не підозрювали, що артрит вражає не тільки суглоби людей, а й домашніх вихованців. А ознаки патологічного порушення у тварини пов'язували з віковими змінами. Тому захворювання, що виникає у собак, не так добре вивчено.
   Існує умовний поділ артритів на наступні види:


- Генетичний – виявляється у представників декоративних, отриманих шляхом селекції, порід, у них спочатку відбувається мутація хрящової тканини.
- Гнійний – розвивається, коли в навколишніх суглоб тканинах виникає вогнище запалення – через травми, інфікування бактеріями і ін.
- Травматичний – причинами його розвитку може бути удар або розтягнення м'язів і зв'язок, які розташовуються навколо суглоба. Між м'язової і кісткової тканиною з'являється порожнина, в яку потрапляють кров і рідини – з'являється набряклість, гематома. Якщо патологія тимчасова і виліковна, то артрит називається функціональним.
- Ревматоїдний – розвивається, коли організм заражений бактеріями, що мають певне «схожість» з кістковими та хрящовими клітинами. Імунна система починає атакувати організм, щоб усунути «ворога». Ревматоїдну форму хвороби відносять до аутоімунних патологій, які дуже складно діагностувати і лікувати.
- Метаболічний (дистрофічний) – розвивається на тлі порушених обмінних процесів, які також відображаються на процесі поновлення хрящів, що призводить до їх витончення. Найчастіше подібне захворювання виникає у швидкозростаючих цуценят і собак, що володіють великою масою тіла.
   Провокуючим фактором можна назвати слизьке покриття для підлоги, на якому пес може ковзалися, отримувати удари і розтягнення. У будинку, де живе пес, краще не покривати підлогу гладким лінолеумом, кахлем або паркетом.
             Симптоми артириту
  Артрит супроводжується комплексом симптомів, деякі з них складно не помітити:
* запалені суглоби збільшуються в обсязі (особливо це помітно на великих суглобах кінцівок);
* суглоб, уражений артритом, втрачає рухливість, вона знижується через набряклість;
* хворобливість – навіть незначний рух викликає у собаки сильну, нестерпний біль;
* пес більшу частину часу відпочиває, лягаючи на здорову "сторону» тіла; якщо запальний процес виявляється двостороннім, то він може вибирати для відпочинку неприродне положення, яке не викликає болю;
* зниження активності – вихованець з небажанням відгукується на заклик погуляти, може повністю відмовлятися від ігор, відчуває труднощі при спусках або підйомах по сходах; не може забратися на улюблений диван і ін .;
* набір зайвої ваги – собака товстішає, але при цьому їсть менше, ніж зазвичай; це пов'язано з низькою рухливістю і активністю.
   Зміна поведінки улюбленця має насторожити – адже нерідко собаки терплять біль, і тільки супутні ознаки видають, що з їх здоров'ям щось не в порядку.
          Перша допомога
   При деяких хворобах виявляється, що турбота і належний догляд важливіше, ніж прийом медикаментозних засобів. І артрит відноситься саме до захворювань даної категорії:
- господар повинен забезпечити вихованцеві максимально комфортні умови, щоб виключити фактори, здатні викликати загострення хворобливої симптоматики;
- слід правильно облаштувати місце собаки – постелити м'який матрацик або подушку, ідеально підходить наповнювач, здатний приймати форму тіла; також потрібно грілка або покривало, яке має підігрів;
- якщо в будинку слизька підлога, то його краще застелити килимовим або будь-яким іншим покриттям;
- вихованцеві корисні сонячні ванни, але, щоб знизити навантаження, час вигулу варто скоротити; також варто захистити його від побратимів, охочих пограти і попустувати;
- якщо пес проходить навчання, то від занять в групі варто тимчасово відмовитися, це саме можна сказати і до додаткових курсів; але при проходженні загального дресирування, що забезпечує слухняність і соціалізацію собаки, її не слід припиняти, навіть при наявності хронічних хвороб;
- варто враховувати ризики набору зайвої ваги – коли фізична активність тварини знижується, його можна перевести на полегшене дієтичне харчування;
- собаці, яка страждає артритом, додатково дають вітамінні і кальцієві добавки;
- відмінним дією володіють водні процедури – вони зміцнюють м'язову тканину, позбавляють від болю і дискомфорту;
  - масаж – якщо погладжувати лапи вихованця круговими рухами – знизу-вгору, то можна поліпшити кровообіг, «розігріти» мускулатуру, знизити біль; для процедури можна використовувати розігріває засіб – придбати його можна в ветеринарній аптеці;
- важливим аспектом є регулярні візити до ветеринара – не рідше, ніж 1 раз в 5-6 місяців, це дозволить своєчасно виявляти зміни і коригувати терапію.
   Фахівці попереджають, що розігрівати запалені ділянки з гнійним запаленням протипоказано. Якщо є підозри на наявність нагноєння, то краще проконсультуватися з ветлікарем. Допомога власника при лікуванні артриту неоціненна, але тільки в тому випадку, якщо він робить все правильно, згідно призначеної схеми лікування.