Що треба знати про ЛЕПТОСПІРОЗ ?

Лептоспіро́з - гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, яка перебігає з гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем, геморагічним синдромом.
Резервуаром лептоспір у природі є багато видів диких і домашніх тварин, в яких інфекція може перебігати латентно або у формі хвороби різної тяжкості. Це найчастіше гризуни з ряду мишоподібних.
Велике поширення лептоспір відзначають серед свійських ссавців (велика та дрібна рогата худоба, свині, собаки. тощо) і промислових (лисиці, вовки, дикий кабан, тощо) тварин. Найбільше значення мають ті, які виділяють лептоспір у довкілля із сечею протягом тривалого часу, в першу чергу, гризуни і травоїдні.

Механізм передачі збудника контактний, шляхи передачі — водний, аліментарний, рановий. Зараження відбувається при вживанні контамінованої (зараженої) води і харчів, під час купання, риболовлі, занять водним спортом у забруднених збудниками водоймах, при догляді за хворими тваринами, випадковому потраплянні сечі хворої тварини на пошкоджену шкіру людини. Для проникнення лептоспір достатньо найменших порушень цілісності шкіри. Іноді інокуляція збудника відбувається через кон'юнктиву.
Симптоми у тварин
На сьогодні класичні симптоми лептоспірозу (жовтяниця. гематурія, виразковий стосматит) у собак зустрічаються рідко. Вони характерні для гострого перебігу лептоспірозу і розвиваються,  як правило, у цуценят або собак з ослабленим імунітеттом. У більшості собак лептоспіроз має підгострий або хронічний перебіг і характеризується невираженою та нехарактерною симптоматикою. Найчастіше це слабкість та (або) болісність в ділянці задніх кінцівок та поперекового відділу хребта, в’ялість, погіршення апетиту, незначне підвищення температури тіла, періодична блювота та діарея. Часто спостерігаються ураження шкіри, особливо в ділянці задніх кінцівок та спини, у вигляді виразок або дрібних вогнищ некрозу. Такий стан може тривати досить довго і часто закінчуватись самоодужанням. Іноді розвиток цих симптомів такий швидкопдинний, що власники собак не звертають на них уваги, списуючи їх на спеку, перекорм тощо.
Дуже часто у собак лептоспіроз взагалі не має клінічних проявів – явище лептоспіроносійства. При сильній імунній системі виробляється велика кількість протилептоспірозинх антитіл, які не дозволяють лептоспірам виходити за меж нирок і уражувати інші органи. У таких тварин клінічні ознаки відсутні , зараження лептоспірозом можна виявити лише при проведенні серологічного аналізу крові.
Симптоми у людей
Інкубаційний період лептоспірозу становить від 1 до 20 діб. Початок хвороби переважно гострий. Це пов'язано із сильним надходженням лептоспір і їх токсинів у кров.
В інфікованої людини раптово підвищується температура тіла до 39°-40° С, з'являється сильний озноб, біль в м'язах і суглобах, головний біль, загальна слабкість, нудота і блювота, поганий апетит, спрага.
У деяких випадках з’являється висип, діарея, кашель.
Висока температура тримається кілька днів, а потім знижується. Проте, зниження температури тіла не гарантує поліпшення стану.
Лептоспіроз також починається з почервоніння шкіри обличчя, шиї, верхніх відділів грудної клітини, червоніють очі, можливо, збільшенням лімфатичних вузлів.
Лептоспіроз вражає печінку, нирки, головний мозок, призводить до вираженої інтоксикації, може викликати порушення згортання крові та кровотечі.
При лептоспірозі необхідно якнайшвидше звернутися до медиків. Щоб лікування було ефективним, його потрібно почати не пізніше 4-го дня від моменту початку хвороби.
Загальні заходи
Необхідні:
- дератизаційні заходи, охорона джерел водопостачання і продуктів харчування від забруднення виділеннями гризунів, заборона вживання води відкритих водойм;
- використання захисного одягу при роботі в несприятливих умовах, догляді за хворими тваринами,
- проведення ветеринарно-санітарних і меліоративних робіт.
Дії в осередку хвороби
В епідемічному осередку здійснюють:
заключну дезінфекцію;
дератизацію;
лабораторне обстеження (зокрема, серологічне дослідження на лептоспіроз) хворих з гарячкою і тих, хто перехворів протягом останнього місяця.
піддають продукти тваринного походження термічній обробці, воду кип'ятять.

Санітарно-освітня робота
Спрямована на ознайомлення населення з передумовами зараження лептоспірозом, клінічними проявами хвороби, необхідністю швидшого звертання за медичною допомогою. Слід звернути увагу на небезпеку купання у непроточних водоймах, використання води відкритих водойм для пиття і господарських потреб.