Комахи шкідники. Міль
- Деталі
- Опубліковано: Вівторок, 22 вересня 2020, 12:44
Велика воскова міль - бджолина вогнівка, шашіль (Galleria mellonella) поширена повсюдно. Самки завдовжки 13—25 мм, крила і тіло вкрите лусками. Передні крила фіолетово-сірого кольору з світло-бурими і темними плямами, задні — сірі з темними смужками по краю. Голова видовжена, очі фасеткові, вусики довгі. Ротові органи і травний канал недорозвинені. Черевце має 10 сегментів, яйцеклад довгий. Дорослі комахи не живляться.
Морфологія. Мала воскова міль (Achroea gricella) від темного до попелясто-сірого кольору. Самці розміром до 9 мм, самки 11 мм.
Цикл розвитку. Самки відкладають до 50 яєць у вуликах на стінки стільників із свіжим пилком і медом. При температурі 21 °C яйцекладка триває упродовж чотирьох ночей. За життя самка може відкласти до 1850 яєць. Через 5—8 діб з яєць виходять личинки завдовжки до 1 мм, двічі живляться медом і пергою з відкритих стільників, а потім воском упродовж 10—30 хв. У віці один день личинки здатні до активної міграції в інші бджолосім'ї на відстань до 50 м. На другий день личинки починають будувати тунель, спрямований до центру стільника, виїдаючи при цьому віск. Після поїдання основи стільника, личинки починають з'їдати його стінки, а також пергу.
Доросла личинка завдовжки близько 18 мм має 13 сегментів. Закінчивши свій ріст, личинки проникають у щілини вулика і перетворюються на лялечок. Згодом із лялечок виходить імаго. Загальний цикл розвитку триває 57 — 63 доби. Упродовж року міль дає три покоління. У вуликах зимують тільки личинки.
Одна личинка може пошкодити 500 стільників і більше. Виникає так званий неприкритий, або горбатий, розплід. У незапечатаних бджолиних лялечок личинкимолі ушкоджують лапки і крила. Калові маси молі, що потрапляють на дно стільників, порушують линяння бджіл. Повітря у вулику має неприємний запах і бджоли
залишають його. Часто від воскової молі гинуть всі бджолосім'ї.
Техніка відбору личинок молі. Для виявлення личинок
молі рамку із стільниками, звільнену від бджіл, тримають над аркушем чистого паперу. Стамескою б'ють кілька разів по верхній планці, при цьому личинки падають на папір.
Заходи боротьби. На пасіках тримають тільки сильні бджолосім'ї.
Підтримують чистоту у вуликах і стільниках. Стежать за тим, щоб бджоли утримувались у цілих, без тріщин, вуликах. Щороку замінюють не менше 1/3 старих стільників на нові.
Для знищення личинок молі застосовують біологічні
речовини на основі ентомопатогенних мікроорганізмів, які не впливають на бджіл: турицид, ентобактерин, аг-
ритол, бактан, інсектин, турингін та ін.
Шубна (Tinea pellionella), повстяна (Т. coacticella), хутрова (Monopis rusticella) молі завдають значної шкоди шкіряній і хутровій сировині. Вони трапляються в житлових і складських приміщеннях. Всі вони є кератофагами, оскільки живляться волосом, шерстю, пухом, щетиною, пір'ям, шкірою, рогом, кістками та ін. Більшість із цих
представників живуть у неопалюваних приміщеннях. Розвиваються молі за типом повного перетворення. Цикл їхнього розвитку триває 3—6 міс.
Заходи боротьби. Застосовують комплекс заходів, спрямованих на створення умов, які запобігають розвитку молі. Насамперед очищають приміщення від сміття і пилу, періодично їх провітрюють, підтримують низьку температуру, використовують інсектицидні та репелентні препарати.
Хутрові вироби чистять і складають у шафи або пакують у спеціальні чохли із застосуванням репелентних речовин — камфори, нафталіну, махорки, листків лаванди тощо.
Для дезинсекції використовують велику кількість хімічних препаратів, які реалізуються у торговельній мережі господарчих магазинів, кіосків і ветеринарних аптек.
Ефективними є 0,2%-й водний розчин ектосану; 0,05%-ва водна емульсія нестомазану; 0,2%-ва водна емульсія неоцидолу (діазинону); 0,03%-ва водна емульсія препаратів на основі діазинону.
Застосовують термічні аерозолі з шашок ШИФ-П на основі перметрину, ШИФ-П на основі циперметрину, ШИФ-1 на основі ДДВХ, ПХСШ тощо.