Купірування вух і хвоста собак: навіщо, як і коли це робити?
- Деталі
- Опубліковано: Середа, 13 січня 2021, 11:32
Хвіст є повноцінним органом і виконує функцію баланса і помічника при спілкуванні собак. У робочої собаки (пастушої, мисливської, сторожової) він піддається ризику травмування в процесі несення служби:
- вразливе місце в сутичці з хижаком у пастушої собаки;
- колоті і різані травми хвоста у мисливського пса при пересуванні по пересіченій місцевості;
Укорочений хвіст сторожової собаки робить тварина більш невразливим і маневреним. Іншим псам обрізають хвіст для підтримки традиційного вигляду породи. Деякі породи мають завершений, звичний вигляд, якщо у них куповані і вуха, і хвостова частина.
У деяких випадках купірування проводиться за медичними показаннями.
Для чого потрібно купірування вух
Причина обрізання вушної раковини носить лише естетичний характер. Породи, у яких купірування вух традиційно, мають впізнаваний вигляд. Собаки, у яких залишені натуральні вуха і хвостова частина, мають незвичну зовнішність, втрачають насторожений, суворий вигляд.
У 26 країнах купірування хвоста і вух заборонено. В більшості випадків є заборона на показ купірованих собак на виставках.
Обрізання хвостовій частині проводять у віці до 10 днів. Найбільш безболісний варіант – 2-5 днів. У цьому віці кістки мають хрящевидну форму, а нервова система знаходиться на стадії формування.
Купірування проводять вдома. Операцію замовляють у ветеринарного лікаря або заводчик проводить її самостійно. Обрізання проводять двома способами.
Завоювання Цей спосіб є безкровним і безболісним.
Для цього хвіст перетягують гумкою, залишаючи потрібну довжину. Через якийсь час частина хвостика, залишена без припливу крові, відмирає і її видаляють.
Недоліком цього способу вважається неточність результату. Довжина залишку може виявитися трохи коротше або довше необхідного. Для великої собаки з шерстю середньої довжини це непринципово. У собак з короткою шерстю довжина хвостової частини стає помітною.
Хірургічний метод
Шкіру хвостовій частині натягають в напрямку кінчика і обрізають його хірургічними ножицями на необхідну довжину. Кінчик обробляють антисептичним засобом. Накладення швів при купірувані цуценятам до 5-денного віку не потрібне.
Щоб уникнути інфекції, підстилку щенят тримають в чистоті.
Купірування вух проводять цуценятам віком від 2 місяців до зміни зубів. Чим старше щеня, тим складніше зробити операцію. Це пояснюється збільшенням кількості кров’яних судин вушної раковини і підвищенням активності тварини. Оперований щеня повинен бути здоровим.
Під час зміни зубів у цуценяти знижений імунітет і операції в цей період не проводять.
Вік обрізання вух залежить від породи і ступеня сформованості вушного хряща. Досвідчений лікар або заводчик визначає довжину і форму вуха, спираючись на форму голови, довжину корпусу і щільність вушного полотна. Купірування проводять переважно у ветеринарній клініці досвідченим фахівцем.
Ускладнень при правильному купірувані зазвичай не виникає.
Якщо собака хоче розлизувати хвостову частину, їй надягають ветеринарний комір. Якщо хвостик тривалий час залишається болючим або має гнійне запалення, звертаються до ветеринарного фахівця.
Після операції з обрізання вух собаку можна погодувати невеликою порцією рідкої їжі. Якщо щеня відчуває сильну біль, дають знеболюючий препарат, виходячи з його ваги.
Догляд за вухами зводиться до обробки зрізу розчином хлоргексидину або діоксидину. Обробку проводять протягом тижня 2-3 рази в день. Для цього розчин наносять за допомогою піпетки або ватного тампона по напрямку зверху вниз. При цьому рухи повинні бути притискаючими , щоб не заподіяти біль.
Якщо на розрізі утворюються кірочки, їх обробляють маззю . Яка знеболює, знімає свербіж і прискорює процес загоєння.
Виходити на вулицю можна через 2-3 дні, якщо погода суха. Після прогулянки вуха обробляють.
Видалити кірочки можна за допомогою перекису водню. Серветку з марлі рясно змочують перекисом і прикладають до вуха на 5 хвилин. Розмочені кірочки акуратно видаляються.
Шви розпадаються після закінчення двох тижнів. Залишилися нитки обережно видаляють за допомогою стерильних ножиць.
Вуха деяких порід собак (наприклад, добермана, боксера) потребують додаткової підтримки для закріплення їх у вертикальному положенні. Для цього виготовляють жорсткий каркас, який підтримує вушне полотно в натягнутому вертикальному положенні.
Встановлюють каркас через добу після операції і носять безперервно протягом 3-4 тижнів. Кожні 4 дні лейкопластир переклеюють на новий, і закріплюють вухо в каркас. Тонкощі підклеювання і постановки вух дізнаються у заводчика цуценя.
Породи, яким купіруют вуха і хвости:
Пінчери і цвергпінчери;
Доберман;
Шнауцери;
Німецький боксер;
Німецький дог;
Кане корсо;
Аргентинський дог;
Американський стаффордширський тер’єр (тільки вуха);
Американський пітбультер’єр і пітбуль (тільки вуха);
Босерон;
Бріар;
Фландрський був’є;
Російський чорний тер’єр;
Середньоазіатська вівчарка;
Кавказька вівчарка;
Канарський дог;
Мастино неаполітано;
Англійський бульдог;
Французький бульдог;
Шипперке;
Вельш коргі;
Бобтейл;
Ротвейлер;
Австралійська вівчарка;
Деякі породи тієї тер’єрів
Деякі мисливці купіруют хвости своїм мисливським тер’єра, легавым і спаниелям. Інші власники залишають хвости в натуральному вигляді.
Купірування вух і хвоста є косметичною операцією, що носить частіше естетичний характер, ніж практичний.