Бореліоз або хвороба Лайма, що це таке?
- Деталі
- Опубліковано: Вівторок, 15 червня 2021, 11:07
Бореліоз або хвороба Лайма у собак - це інфекційне захворювання, яке передається трансмісивним шляхом, тобто через укус кліща.
Це відносно нове захворювання. Перший випадок був описаний у людини в 1975 році в місті Лайм, США, звідки і перша назва хвороби. У собак дане захворювання вперше описано в 1984 році. Збудником цієї хвороби є бактерія спірохета, що відноситься до роду Borrelia, що дало другу назву. Захворювання широко поширене в усіх країнах світу, в США, в Європі, в країнах Азії, але найбільш часто зустрічається в нашій країні.
Кліщі є природними носіями і передають збудника бореліозу з укусом. Крім собак, хвороба Лайма зустрічається практично у всіх диких тварин (вовки, лисиці, гризуни і т.д.), а також вона може вражати сільськогосподарських тварин. Єдиним винятком є олені, які мають стійкість до даного захворювання. Поширенню бореліозу сприяють птиці, так як можуть переносити кліщів на великі відстані.
Як відбувається зараження?
Як вже говорилося раніше, зараження відбувається через кілька годин після того, коли кліщ кусає собаку і починає харчуватися, тобто смоктати кров. Приблизно через 24-48 годин з моменту укусу, спірохета (збудник бореліозу у собак) зі слиною кліща потрапляє в кровотік собаки і розноситься по всьому організму. Інкубаційний період (тобто період від зараження, до появи перших клінічних ознак) може становити від одного до п'яти місяців.
Крім основного шляху зараження, хвороба Лайма може передаватися під час вагітності собаки від зараженої матері до цуценят через плаценту. Як правило, відбувається загибель плода. А так же зараження можливе під час переливання крові від зараженого донора, так як збудник дуже довго, до декількох років може зберігатися в крові собаки.
Симптоми бореліозу у собак
Симптоми залежать від форми, в якій протікає хвороба. Виділяють три основні форми - гостру, підгостру і хронічну.
Для гострої форми бореліозу у собак характерно підвищення температури, млявість, зниження або повна відсутність апетиту, а так же біль в м'язах і набрякання суглобів. Під час підгострій і хронічній формах хвороба повільно розвивається в організмі протягом двох і більше місяців. Симптоматика може бути досить різною, але провідним симптомом є кульгавість. Вона може виникнути в перші два місяці після укусу, потім може тривалий час бути епізодичною. Також, у собак часто опухають суглоби. Найчастіше залучаються великі суглоби, такі як ліктьові, скакальні (нижня третина задніх кінцівок) і колінні. Може розвинутися артрит будь-якого суглоба, аж до гнійного артриту. Це досить важке і хворобливий стан, який завжди супроводжується підвищенням температури тіла, млявістю і зниженням або повною відсутністю апетиту.
У частини собак одним із симптомів хвороби Лайма є набряки і запалення лімфатичних вузлів. Як правило, збільшуються лімфатичні вузли, найближче розташовані до місця укусу кліща. Вони стають більшими за розміром, набряклими, малорухомими, може підвищуватися місцева температура (тобто на дотик шкіра в області збільшеного лімфатичного вузла гарячіша, ніж інша поверхня тіла собаки).
При бореліозі можуть страждати внутрішні органи - печінку, нирки, міокард (серцевий м'яз), сечостатева система. В такому випадку симптоми можуть бути різними і відповідати симптомів гепатиту, нефриту, міокардиту або простатиту і так далі.
Крім внутрішніх органів збудник бореліозу вражає периферичну і центральну нервову систему, викликаючи параліч лицьового нерва, паралічі кінцівок, конвульсії, менінгіти і енцефаліти. При зараженні бореліоз організм собаки починає виділяти антитіла до збудника, що може стати причиною розвитку хронічної хвороби нирок.
Важливо пам'ятати, що, незважаючи на різноманітність можливих симптомів, основним при хворобі Лайма у собак є кульгавість, набрякання і хворобливість великих суглобів. Пам'ятайте, що кульгавість може бути періодичної (то з'являється, то зникає).
Не варто забувати, що повторні укуси збільшують ризик зараження собаки бореліоз (хворобу Лайма). А також, існує реальний ризик зараження не тільки бореліоз, а й іншими трансмісивними захворюваннями, такими як піроплазмоз (бабезіоз), ерліхіоз і анаплазмоз. Або їх спільний прояв.
Тому своєчасний захист так важливий!
Лікування бореліозу у собак
Основним методом лікування є призначення специфічної антибіотикотерапії (антибіотиків, активно знищують збудника хвороби) тривалістю не менше чотирьох тижнів.
Крім антибіотика проводять симптоматичну терапію, спрямовану на контроль симптомів хвороби, яка включає в себе нестероїдні протизапальні препарати, знеболювання, гастропротектори і гепатопротектори (препарати, що підтримують роботу шлунково-кишкового тракту і печінки), вітаміни . З початком лікування відбувається масова загибель збудника в організмі собаки, що часто призводить до погіршення стану тварини, через зросту інтоксикації організму. У таких випадках потрібно більш серйозне ставлення до лікування, проведення інтенсивної терапії та внутрішньовенних інфузій (крапельниць). Необхідно цілодобове спостереження лікарем за станом тваринного, тому краще помістити собаку в стаціонар ветеринарної клініки.
Після курсу антибіотика потрібно повторити тест на титр антитіл на бореліоз, і якщо він залишається високим, то курс антибіотиків слід продовжити. Питання про зміну антибіотика або про його продовження вирішує тільки лікар.