Міксоматоз кролів

Міксоматоз (Myxomatosis cuniculorum) - гостра висококонтагіозна хвороба, що характеризується серозно-гнійним кон'юнктивітом і ринітом, утворенням пухлинних вузлів на шкірі, набряково-драглистою інфільтрацією підшкірної клітковини в ділянці голови, лап, хребта, зовнішніх статевих органів і ануса. 100 %-ю летальністю.
До міксоматозу сприйнятливі дикі та свійські кролі незалежно від віку й статі. Резервуаром збудника

міксоматозу в природі є дикі кролі та зайці, серед яких інфекція проходить латентно, підтримується механічним перенесенням вірусу членистоногими. Джерелом збудника-хворі та перехворілі кролі, які виділяють вірус з витіканнями з очей і носа. Зараження -безпосередньому контакті здорових кролів з хворими, а також через корми, воду, предмети догляду, нори, забруднені виділеннями інфікованих тварин Спостерігаються зазвичай пізно навесні або на початку літа .
Інкубаційний період триває 3 - 11 діб. Перебіг хвороби надгострий і хронічний (латентний). Розрізняють класичну (набрякову), нодулярну (вузликову) та безсимптомну форми міксоматозу. Класична: набряки підшкірної клітковини та маленькі вузлики, переважно в ділянці голови, статевих органів та ануса, голова кроля нагадує голову лева - серозно-гнійний кон'юнктивіт, гнійний блефарокон'юнктивіт.. З носової порожнини витікає гній, осередки некрозу, кролі сильно худнуть, хрипи в легенях, синюшність слизових оболонок. Хвороба триває у дорослих кролів 10 - 14 діб, у молодих тварин - 4 - 8 діб і майже завжди закінчується загибеллю. Нодулярна (вузликова) -доброякісний перебіг, хоча летальність 70 - 90 %. в ділянці спини, вушних раковин, носа, повік, лап, поміж пальцями й кігтями утворюються папули, вузлики. Через 10 - 14 діб на місцях вузликових розростань та пухлин формуються осередки некрозу. Хвороба триває 30 - 40 діб. У разі видужання некротичні осередки загоюються впродовж 2 - 3 тижнів. При безсимптомній формі прояву клінічних ознак не буває.
Ефективних засобів лікування міксоматозу не знайдено.
Для специфічної профілактики хвороби запропоновано вакцини двох типів: вакцина з гетерогенного вірусу фіброми Шоупа, яка формує імунітет строком на 3 міс, і вакцина з атенуйованого гомогенного штаму вірусу міксоми, яка формує імунітет строком на 9 - 12 міс. В Україні виготовляють суху живу культуральну вакцину з штаму В-82 проти міксоматозу кролів, яка призначається для профілактичної імунізації здорових кролів у благополучних, загрозливих та неблагопо- лучних щодо міксоматозу господарствах і населених пунктах. Молодняк щеплюють з 1,5-місячного віку внутрішньом'язово по 1 мл в ділянці стегна. Ревакцинують через 3 міс.