Комарі
- Деталі
- Опубліковано: Четвер, 19 серпня 2021, 11:43
Комарі - кровосисні комахи родини Culicidae, поширені всюди. Відомо їх понад 3500 видів. Для ветеринарної медицини мають значення переважно роди Aedes, Culex, Anopheles.
Морфологія.
Комарі 4—11 мм завдовжки, мають тіло довгастої форми, жовтого, сірого, коричневого, чорного кольорів. Голова округла, фасеткові очі на тім'ї зближені. Антени
п'ятнадцятичленисті, довгі. У самок з боків вони вкриті короткими волосками, у самців довгими. Хоботок колючо-сисного типу, з боків має вузькі довгі пластини та п'ятичленисті щупики. По боках грудей є по дві пари дихалець. Крила прозорі, видовжені, позаду них знаходяться дзизкальця. Лапки довгі, закінчуються
30—45 діб.
Aedes vexans - самка 6-7 мм завдовжки із середньоспинкою червоно- золотистого кольору. Щупальця й крила темні. Лапки мають поперечні білі смуги і закінчуються кігтиками із зубцями. Черевце зверху має поперечні світлі смуги. У самок на задньому
його сегменті є два виступи.
Culex pipiens- самка до 5 мм завдовжки, світло-коричневого кольору. Щупальця п'ять разів коротші, ніж хоботок, задній кінець їхній трилопатевий, з трьома пучками волосу.
Аnopheles maculipennis — самка до 7 мм завдовжки, світло-коричнева. Щупальця в п'ять разів коротші, ніж хоботок. Крила бурі з темними плямами. Зверху на середньоспинці є широка видовжена смужка. Лапки темні.
Цикл розвитку.
Теплими, тихими вечорами самці рояться й видають специфічні “весільні” звуки, на які злітаються самки. Вони влітають у рій, обирають собі партнера, вилітають з ним і копулюють у повітрі, після чого самка летить на пошуки корму.Вона може летіти від місця розплоду на відстань до 3 км, а за вітром десятки, іноді навіть сотні кілометрів. Згодом самки відкладають 150—500 яєць у стоячі водойми, на поверхню вологого грунту. Яйця овальні, асиметричні, 0,16—0,7 мм завдовжки, темного кольору. У деяких видів вони мають придатки (поплавки). З яйця виходить рухлива довгаста личинка, яка має голову, груди й черевце. Кутикула вкрита волосками й щетинками. Дихає личинка атмосферним повітрям, живиться органічними рештками. Проходить чотири стадії розвитку і перетворюється на лялечку, з якої вилітає імаго. Загальний цикл розвитку залежно від температури зовнішнього середовища триває від 1 до 3 міс. Упродовж року може розвиватись до шести генерацій комах.
Комарі нападають на тварин упродовж доби, однак активніші вони в сутінки у теплий період року. Укуси комарів спричинюють біль, свербіж, набряки, зниження продуктивності тварин. Крім того, вони переносять збудників більш як 50 хвороб, серед яких енцефаліт, інфекційна анемія коней, бруцельоз, сибірка, анаплазмоз, малярія, сетаріоз коней і великої рогатої худоби, дирофіляріоз собак і людей, міксоматоз кролів та ін.