Каліцивірусна інфекція котів
- Деталі
- Опубліковано: Середа, 17 лютого 2021, 13:00
Каліцивірусна інфекція котів (каліцивірусний ринотрахеїт) - висококонтагіозна, гостропротікаюча хвороба котів, що характеризується переважним ураженням дихальної системи і ротової порожнини. Збудник хвороби - дрібний РНК-вірус, що відноситься до сімейства Picornaviridae.
У зовнішньому середовищі в залежності від температури і вологості вірус може зберігатися близько тижня. Чутливий до зміни рН середовища менше 4.
Джерелом інфекції є хворі тварини та реконвалесценти. Вірус виділяється з витіканнями з ротової і носової порожнин, з слізними секретами, з фекаліями і сечею протягом декількох місяців. Зараження відбувається аліментарним шляхом, при безпосередньому контакті, аерогенним шляхом, через одяг і предмети догляду. Каліцивіруси котів є слабовірулентними, і хвороба частіше протікає латентно. Однак в поєднанні з іншими агентами (бактерії, віруси, мікоплазми) каліцивіроз може викликати загибель понад 86% кішок. Серед котів широко поширене вірусоносійство. Приблизно 20% котів , що приводяться в ветеринарну клініку є вірусоносіями
Є різні штами каліцивіруса котів, які здатні викликати захворювання широкого спектру форм прояву: від важкої гострої до субклінічної. До основних симптомів відносять лихоманку, серозні виділення з носа і очей, стоматити, що виражаються в наявності пустул або афт в ротовій порожнині, рясну салівацію внаслідок стоматитів, у кошенят - вірусну пневмонію, ларинготрахеїт. При генералізованому ураженні виникають виразки на голові і кінцівках, шкірні набряки в супроводі сильної лихоманки.
Діагноз встановлюється комплексно, з урахуванням анамнезу, клінічних проявів і лабораторних досліджень.
При постановці діагнозу слід виключити герпесвірусної інфекції, хламідіоз, панлейкопенія і стоматити різної етіології.
Результат аналізу ПЛР без аналізу симптомів, епізоотології, анамнезу не є підставою для постановки діагнозу. Позитивні результати лабораторного дослідження на КВК, при відсутності клінічного прояву, показують, що кішка є носієм, але це може бути як первинне, так і повторне зараження слабо або авірулентним штамом вірусу. Також висока варіабельність штамів може привести до хибнонегативних результатів. Серологічні тести не дають достовірних результатів, тому що вони не чутливі до різниці аффіннітет між антитілами до вакцини та до вірусу.
Специфічних препаратів для лікування вірусних захворювань не існує. Терапевтичний ефект досягається за рахунок імуностимуляторів для кiшок та імуномодуляторів, а також симптоматичної і підтримуючої терапії.
До засобів симптоматичної терапії можна віднести місцеву обробку виразкових уражень ротової порожнини антисептиками. Туди ж можна віднести і застосування муколітичних препаратів. У разі сильного виснаження і зневоднення тварині встановлюють крапельницю або підшкірно вводять поживні розчини.
Обов'язковою є застосування антибіотиків широкого спектру дії для попередження розвитку вторинної бактеріальної інфекції.
Основним методом профілактики каліцивірусної інфекції є своєчасна вакцинація. Схему проведення вакцинації визначає ветеринарний лікар. Перше щеплення роблять кошенятам в 8-12 тижневому віці з наступною ревакцинацією.
Для підвищення загальної резистентності вашого вихованця до інфекції необхідно забезпечити тварині комфортні умови проживання, збалансоване харчування, регулярні обробки від бліх і глистів.
У разі виявлення симптомів захворювання необхідно звернутися до лікаря ветеринарної медицини.