Чи можна заразитися глистами від собаки: небезпечні види паразитів
- Деталі
- Опубліковано: Понеділок, 22 лютого 2021, 12:49
Глисти – паразитичні черв'яки, яким в один з життєвих циклів необхідно тіло господаря, щоб повноцінно рости і залишати потомство. У якості місця проживання вони можуть вибирати як людей, так і тварин. Причому нерідко саме від друзів чотириногих паразити перебираються в людини. І якщо власників цікавить питання, чи можна заразитися глистами від собаки, то відповідь позитивна – глистяні інвазії може стати неприємним побічним ефектом, отриманим в результаті контакту з вихованцем. Але завжди існує спосіб максимально знизити ризики і подбати, щоб «непрошених» гостей не було ні у пса, ні у його господаря.
Чому собаки заражають людей глистами
Умовно, причини передачі паразитів від тварин до людини можна поділити на 2 великі групи:
- шляхи зараження хробаками;
- умови проживання.
Важливим аспектом є те, в яких умовах проживає людина – потенційний носій, а також особливості його здоров'я і фізіологічні нюанси. Варто загострити увагу на тому факті, що далеко не всі паразитичні істоти можуть приживатися в людському організмі. Але більшість глистів, що вражають собак, все ж небезпечні для людей, так як будова систем і органів цих видів не мають значних відмінностей.
Недарма, дорослі не перестають нагадувати дітям про санітарно-гігієнічних нормах – адже це основна міра обережності від зараження паразитами – гельмінтозу. На жаль, нерідко самі люди ними нехтують, а дарма. Щоб захист був дієвий, варто пам'ятати про основні моменти.
Обов'язкове миття рук
Найпоширеніший шлях проникнення яєць глистів в організм людини – їх потрапляння на слизові поверхні і шкірні покриви. Щоб вони тут опинилися, досить доторкнутися до тварини – приголубити, погодувати або розчесати, а після – не мити руки, на яких вже можливо є яйця гельмінтів.
Далі шлях паразитів в організм простий – вони виявляються під нігтьовими пластинами і в шкірних складках, затримуються там до тих пір, поки людина не почне їсти їжу руками, чхне або позіхне, прикриваючи долонею рот. Також яйця нерідко потрапляють на слизову поверхню носової порожнини, якщо до неї доторкнутися забрудненими пальцями.
Уникнути «підселення» неприємних «сусідів» або убезпечити себе, коли невідомо, є у собаки глисти чи ні, можна простим способом – мити руки з милом після кожного контакту з чотириногим.
Визначення окремого місця для відпочинку вихованця
Іноді власники вважають собаку повноцінним членом сім'ї, і тоді пес спить на хазяйських ліжках, диванах, не маючи свого лежака. Крім того, нерідко у вихованців є доступ до дитячих спальних місць, іграшок, ігрової кімнати. А адже в цьому випадку ризики зараження людини гельмінтозом від тваринного значно вище.
Фахівці рекомендують, незалежно від розміру улюбленця, виділяти йому в будинку або квартирі містечко, обладнане будиночком, матрасиком або іншим спальним місцем. Воно повинно підходити собаці, яка повинна себе почувати зручно і комфортно.
Незважаючи на те, що більша частина власників собак і заводчиків регулярно проводять дегельмінтизацію своїх вихованців – раз в 4-6 місяців, ризики заразитися глистами все ж присутні. Тому, щоб знизити небезпеку, краще привчити вихованця відпочивати не на хазяйському ліжку, а на власному місці.
Якщо ж тварина, яка хворіє на гельмінтоз, все ж полежала на постільній білизні або покривалах, необхідно відразу замінити постільну білизну. Білизну слід попрати в пральній машині в режимі з максимальною температурою – 90 градусів, а потім пропрасувати праскою, також при найвищому режимі або обробити отпарювачем.
Уникаємо частих контактів з слизовими пса
Яйця глистів можуть перебувати не тільки на вовняному покрову тварини, але і на слизових поверхнях – саме вони нерідко виступають в якості джерел зараження глистами для людей. Природа влаштована таким чином, що тварини, в тому числі і собаки, стежать за гігієною тіла за допомогою язика. Але ця ж частина тіла використовується і для прийому їжі, обстеження навколишнього світу, облизування господаря – так пес ділиться не тільки позитивними емоціями з улюбленим власником, а й паразитами.
Природно, що людині приємно, коли його руки і обличчя лиже захоплений, радісний вихованець. Але не варто забувати про те, що подібні прояви можуть мати вельми неприємні наслідки. Адже перед цим проявом почуттів пес, можливо, проводив гігієнічні процедури, вилизуючи область анального отвору, або нюхав на вулиці фекалії інших тварин.
види паразитів
Не всі паразити потребують людському організмі для повноцінного проживання, для деяких він зовсім не підходить. Але у випадку з собаками ризики великі, особливо якщо врахувати, що тварини, навіть не будучи зараженими глистами, можуть являтися переносниками личинок. На собаці яйця «приходять» в будинок, а при її контакті з господарем, перекочовують в сприятливе середовище.
Існує ряд гельмінтів, які, потрапляючи до людини, не приживаються в його організмі і гинуть, так як внутрішнє середовище не відповідає їхнім потребам. Для інших же черв'яків людина – максимально підходящий «господар», що забезпечує їх колонію всім необхідним. Але деякі паразити здатні існувати тільки в людському організмі, а тварини зовсім їм не підходять.
Існує безліч кишкових і позакишкових глистів, до них відносяться стрічкові і круглі черв'яки.
ціп'як огірковий
Цей гельмінтоз належить до групи цистидозів – стрічкових черв'яків; паразитує в тканинах кишечника різних тварин, в тому числі кішок і собак. Ціп'як виростає до досить значних розмірів – 50-60 см. Він стає причиною глистової інвазії – діпілідіозу.
Найчастіше захворювання розвивається без явних симптомів. Іноді супроводжується розладами травлення:
- болями в районі живота;
- свербінням в області ануса;
- загальною слабкістю;
- підвищеною салівацією.
У деяких випадках у тварин виникають блювотні позиви, нудота, сон порушується, також є ймовірність виникнення алергічних проявів.
Захворювання діпілідіозом зустрічається нечасто. Для інфікування потрібно, щоб заражена блоха з яйцем паразита або слинна рідина хворої тварини проникла через ротову порожнину в шлунково-кишковий тракт. Найчастіше недуга діагностується у дітей. Паразит, його мешкає в органі остаточного господаря. За допомогою грамотної терапії можна повністю вилікувати захворювання.
ехінокок
Цей стрічковий черв'як є збудником ехінококозу. Дорослі особини ехінокока мешкають в кишечнику псових як диких, так і домашніх, набагато рідше виявляються у котячих.
Паразит дуже небезпечний для людського організму. При зараженні глистами в тканинах печінки і легенів виникають особливі кісти, які протягом незначного періоду часу набувають значні розміри. Захворювання супроводжується вираженими симптомами:
- ниючими болями в районі живота;
- виникненням нудоти і блювотних позивів;
- млявістю, слабкістю, зниженням працездатності.
Крім того, в деяких випадках хвороба протягом тривалого періоду ніяк не проявляється, що ускладнює її діагностування на ранніх етапах розвитку.
ціп'як свинячий
Даного паразита ще називають свинячим солітером або збройним ціп'яком – стрічковий черв'як із роду цистод, що паразитує в організмі ссавців. Практично будь-яка тварина, це стосується і домашніх вихованців, може виступати в якості проміжного господаря в ланцюзі життєвого циклу цього паразита. Завершальна ланка в цьому процесі є заселення ціп'яка в тонкій кишці людини.
Паразитуючи на слизовій органу, черв'як провокує розвиток теніоза. Це захворювання, перш за все, викликає порушення функцій травної системи. При теніозі спостерігаються такі ознаки глистової інвазії:
- рідкі калові маси зі слизовою домішкою;
- зниження маси тіла;
- блювотні напади;
- безсоння;
- головні болі;
- пульсуючі болі в животі.
Аналіз крові виявляє зниження гемоглобіну в крові.
Крім стрічкових черв'яків, збудником гельмінтозу може стати і круглий гельмінт – нематода. У цю категорію входять різні види паразитів, які проникають в організм через шкірні покриви або ротову порожнину. До круглих черв'яків відносять токсокар, анкілостом і ін.
токсокар
Ці паразити з групи нематодозів, що зовні нагадують аскарид, є причиною серйозної глистової інвазії – токсокарозу. У людини можуть виявлятися наступні форми хвороби: личинковий токсокароз (вісцерального, очного типу) і імагінальний (в кишечнику). Личинки токсокар під час міграції по органам ушкоджують кишкові стінки, проникають в кров'яне русло. Завдяки цьому паразити розносяться по всьому організму.
Личинки покриваються специфічної плівкою, яка утворює захисну капсулу. У такому «коконі» паразит може існувати тривалий час, практично до загибелі, так і не дозрівши до дорослої особини. Але навіть не перетворившись на повноцінну дорослу особину, личинка токсокар завдає серйозної шкоди організму людини, нерідко викликаючи летальний результат.
Тяжкість захворювання і симптоми залежать в першу чергу від того, в якому органі перебувають личинки. Найважче протікає токсокароз при ураженні тканин ока, печінки, легенів. Найбільш уразливими для даної форми гельмінтозу є діти, у них спостерігаються більш гостра клінічна картина, а для відновлення потрібен тривалий час.
анкілостоми
Є кілька видів цих паразитичних організмів, що відносяться до підряду стронгілоїди. Дорослі особини заселяють кишечник хребетних. Але щоб гельмінти розвивалися і розмножувалися, їм потрібні особливі умови. Наприклад, анкилостома аncylostoma duodenale може жити тільки в людині, джерелом зараження також виступають заражені глистами люди. У собак же можуть завестися паразити інших видів.
Яйця черв'яків виявляються в зовнішньому середовищі разом з каловими масами тварин, і, якщо середовище сприятлива, перетворюються в личинки. Вони можуть проникати в шкіру, пересуватися по кров'яному руслу, викликаючи розвиток дерматологічного захворювання.
Унцінарія
Гельмінт, що відноситься до групи нематодозів, який частіше вражає організм собак і інших м'ясоїдних тварин, дуже рідко виявляється у людини. Проникаючи в організм через шкірні покриви, провокує розвиток унцінаріоза – хвороби, яка супроводжується дерматологічними порушеннями – дерматитом, кропив'янку.
Основний шлях передачі – контактно-побутовий, діагностується глистяні інвазії нечасто, вилікувати цю форму гельмінтозу можна самостійно.
дірофілярія
Нематоди, що включають 40 видів паразитичних черв'яків, які можуть паразитувати як в організмі людей, так і тварин, викликаючи хворобу дирофіляріоз. Зараження паразитами відбувається при ураженні шкірних покривів під час укусів комахами або при проникненні в рот комара, блохи або кліща, інфікованого личинкою від собаки.
Основна ознака хвороби – припухання, значне ущільнення місця пошкодження шкіри. Вона може то виникати, то проходити, а також проявлятися на різних ділянках тіла. Людина може відчути, як гельмінти ворушаться в ущільненні, нерідко цей процес супроводжується сильним болем в області знаходження дирофілярії. Крім того, хвороба викликає загальну слабкість, млявість, головний біль, нудоту.
Профілактичні заходи
Життєдіяльність будь-яких паразитів негативно позначається на стані систем і органів людей і тварин. Тому варто подбати про профілактичні заходи, щоб виключити ймовірність зараження. Щоб не заразитися глистами від свого чотирилапими товариша, варто прислухатися до наступних лікарських рекомендацій:
* Слід мити руки. Неважливо, гладив чи господар улюбленця, доторкнувся до його шерсті або ж пес із вдячності лизнув простягнуту руку – в будь-якому випадку потрібно водна процедура.
* Обов'язково повинна регулярно проводитися вологе прибирання приміщення. Рекомендується використовувати дезінфікуючий засіб. При цьому особливу увагу слід приділяти поверхні, де розташовується лежак вихованця. У зоомагазині можна придбати спеціальні склади, які підходять для профілактичної обробки місця собаки – зазвичай це актуально у весняно-літній період, коли спостерігається сплеск зараження паразитами. Звичайну ж вологу обробку потрібно проводити не рідше, ніж раз на тиждень.
* Бажано обмежити вихованця. Наскільки б песик ні близький до господаря, небажано, щоб він лежав або спав не у ліжку власника, а тим більше – дитини Якщо він все-таки періодично виявляється в заборонених місцях, слід обов'язково замінювати, прати і прасувати постільну білизну.
* Дегельмінтизація повинна проводитися регулярно. Існує безліч препаратів, які якщо і не захищають тварину на 100% від глистів, то запобігають їх розвиток в організмі. Зазвичай препарати дають собаці в профілактичних цілях, навіть якщо видимих ознак глистів немає. Роблять це з певним проміжком часу – раз в 4, 5 або 6 місяців. Якщо у собаки були виявлені паразити, то проводиться дегельмінтизація не тільки вихованця, але і інших домашніх тварин, а також членів сім'ї.
* Обережніше ставитися до сирих м'ясних і рибних продуктів в раціоні вихованця. Як відомо, сире м'ясо і риба нерідко виступають джерелами паразитів. Варто виключити з меню пса сиру рибу, а річкову не давати навіть у відварному вигляді. М'ясо слід купувати тільки в тому випадку, якщо воно пройшло ветеринарну перевірку і має всі необхідні документи. Перед подачею його слід заморозити, а потім обливають окропом. Свинина може містити небезпечних для собак гельмінтів, тому її також прибирають з раціону.
Собаки – кращі друзі людини, але не варто забувати, про те, що вони можуть бути загрозою для здоров'я. Важливо піклуватися не тільки про улюбленця, а й про власний фізичний стан